Nemzeti
Tehetséggondozó
Nonprofit Kft.

Az öltöző szagától a szenvedélyes alázatig

Olasz Gergő és Regős László alumni NTGN-diákjaink, mindketten focista múlttal rendelkeznek, és immáron a Nemzeti Sportrádióban dolgoznak. Tavaly Laca az olimpiát is megjárta, Gergő pedig az Eb-t közvetítette.

Gergőt egy Talmácsi Gábor interjú előtt és az év fiatal sportújságírójának járó Boskovics Jenő-díj átvétele után értük el. A 26 éves sportőrült többekkel is megosztaná díját, de kíváncsiak voltunk arra is, hogy éli meg Laca társa sikerét?

Arról, hogy milyen legendák övezik a sportújságírók és szakkommentátorok szakmáját, ITT és ITT is szó esett. De most arra is rákérdeztünk, milyen tévhitek voltak a fiúkban, amelyekre az évek és a tapasztalataik rácáfoltak? Hogyan kezelik a kritikát, és milyen módon érik utol őket a dicsérő szavak? “A kritikát jobban szeretem. Abból tudsz tanulni. A dicsérettől csak elmegy a fejed.” – vallja Gergő.

Az önbizalom kérdésköre is érdekes felütés volt. Gergő ugyanis elmondása szerint hatalmas mellénnyel és arccal érkezett az NTGN képzésére, ahonnan alázatos munkaerőként állt tovább. Laca pedig hiába az írott sajtó iránti elköteleződést tervezte, Méhes Gábor hatására már a rádióközvetítésekben találta meg magát. De mi a különbség egy rádiós és egy televíziós mérkőzés közvetítésében? “A rádióban már egy másodperc csend is furcsának tűnik. Minden pillanatban el kell érnünk, hogy a hallgató úgy képzelje el a helyzetet, ahogy az ténylegesen történik. Csak ránk hagyatkozhat ilyenkor, így ez amekkora szabadság, akkora felelősség is. A tévénél viszont sokkal több háttérinformáció kell a játékosokról, hiszen a képi történéseket nem kell annyira ragozni, a műsoridőt viszont ki kell tölteni élő szóval.”

Mekkora súlya van egy idő előtt tett kijelentésnek, amikor percről percre változik a helyzet? Hogyan tudnak naprakészek lenni minden egyes adásnál? Hogy viselik a hétvégézést és a bakikat? Mi várható el a sportolóktól versenyhelyzetben, és hogy kell kezelni kommentátorként a kihagyott helyzeteket, a kudarcos jeleneteket? Vajon mennyire lehetnek szubjektívek, és mikor a legnehezebb objektívnek maradni?

Balogh Zoltán szabályismertetése, Virányi Zsolt sporttörténelmi tanítása, Gulyás Lászlónak az öltöző szagára tett meghatározó kijelentései és alázatra tanító véleménynyilvánítása mind kellettek ahhoz, hogy a fiúk ma ott tartsanak, ahol.

És hogy vajon kit és mit tartanak a pálya csúcsának? “Ritka az, amikor valaki csak egyféle sportágat közvetít. A pálya csúcsa az, ha bármit rád mernek bízni.”

Gergőt akár még képernyőn is láthatjuk egyszer, nem zárkózik el a kamera elől. Laca visszafogottságán pedig már sokat változtatott a mikrofon. Az eredeti céljaikból tehát még bármi lehet.

Hallgasd meg az élettel teli beszélgetést az NTGN Youtube-csatornáján!

-Milány Kincső-

Legfrissebb híreink